Siparişimi nasıl iptal edebilirim?

Henüz kargoya verilmeyen siparişinizi iptal etmek için, sitemizdeki "İletişim" sayfalarında bulunan "Bize Ulaşın" bölümünü kullanarak bize bilgi vermenizi rica ediyoruz.

Müşteri Hizmetleri Departmanımız gereken iptal işlemini ve varsa para iadesini en kısa sürede gerçekleştirecektir. 

İade şartları nelerdir?

İade etmek üzere gönderdiğiniz ürünlerde tam olması gereken öğeleri aşağıda bulabilirsiniz. Bunlardan herhangi birinin eksik olması durumunda ürün iadesi kabul edilmemektedir.

1 - İade sebebinizin yazılı olduğu detaylı bir açıklama notu.

2 - Faturada yer alan ürünlerin tamamını iade etmeniz durumunda, orijinal faturanın her iki nüshasında da, alt bölümde yer alan iade bölümündeki bilgileri eksiksiz olarak doldurup imzaladıktan sonra ürün ile birlikte bize geri göndermeniz gerekmektedir.

yada

Faturada bulunan ürünlerin sadece bir kısmını iade etmeniz durumunda ise orijinal faturanın sadece ikinci nüshasının alt bölümde yer alan iade bölümündeki bilgileri eksiksiz olarak doldurup imzaladıktan sonra beyaz olan 1. asıl sizde kalacak şekilde ürün ile birlikte bize geri göndermeniz gerekmektedir.

Aksi takdirde iade işleminiz tamamlanmayacaktır.

3 - İade etmek istediğiniz ürün/ürünler şirketinize fatura edilmiş ise, geri iade ederken şirketiniz tarafından düzenlenecek İADE FATURASI ile birlikte göndermeniz gerekmektedir. İADE FATURASI, size gelen fatura ile birebir olacak şekilde kesilmelidir. Faturası kurumlar üzerine düzenlenen sipariş iadeleri, İADE FATURASI kesilmediği takdirde işleme alınmayacaktır.

4 - İadeler kesinlikle orijinal kutu veya ambalajı ve ürünle beraber gelen tüm döküman ve tüm aksesuarları ile birlikte eksiksiz ve hasarsız olarak yapılmalıdır. Orijinal kutusu/ambalajı bozulmuş tekrar satılabilirlik özelliğini kaybetmiş, başka bir müşteri tarafından satın alınamayacak durumda olan ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir. Bu durumda sizden orijinal kutu üzerine kargo etiketi yapıştırılmaması yada koli bandı ile bantlama işlemi uygulanmamasını rica ederiz. Aksi halde iade işlemi gerçekleştirilmeyecektir.

5- Açılmış Kozmetik Ürünlerinin İadesi Bulunmamaktadır.

İade kargo ücretini kim ödemektedir?

İade Kargo Ücreti Alıcıya Aittir.

mazemeci.com sitesi üzerinden satın aldığınız ürünü, tahrip etmeden, kullanmadan ve ürünün tekrar satılabilirliğini bozmadan, teslimat tarihinden itibaren 14 (Ondört) günlük süre içinde iade sebebinizi belirten bir not eki ve mazemeci.com'un düzenlemiş olduğu orijinal fatura nüshalarının gönderilmesi gerekmektedir.

Kurum tarafından satın alınan ürünlere, kurum tarafından İADE FATURASI düzenlenmesi gerekmektedir.

DİKKAT, aksi belirtilmediği sürece, kesinlikle ürünü ödemeli kargo ile göndermeyiniz. Kabul edilmeyecektir. İade başvurunuzun onaylanmasının ardından gönderiminizi yaparsınız.